Advertisement

Basin sports schedule Feb. 7-13

Feb. 8—COLUMBIA BASIN — Check out this week's sports schedule, featuring local basketball and wrestling events. With many district tournaments beginning this week, check columbiabasinherald.com for schedule updates as teams progress through their brackets.

Wednesday, Feb. 7

ACH boys basketball at Northport — 6 p.m.

Ephrata boys basketball at East Valley (Yakima) — 6 p.m.

LRS boys basketball vs Davenport — 5 p.m. at West Valley (Spokane).

LRS girls basketball vs Colfax — 8 p.m. at West Valley (Spokane).

MLCA/CCS boys basketball vs Cascade Christian — 7:30 p.m.

Quincy girls basketball at Cashmere — 7 p.m.

Soap Lake boys basketball vs Pateros — 7:30 p.m.

Wilson Creek boys basketball vs Riverside Christian — 6 p.m. at Soap Lake.

Thursday, Feb. 8

Royal boys basketball vs Naches Valley — 6 p.m.

Soap Lake girls basketball at Waterville-Mansfield — 7:30 p.m.

Wahluke boys basketball vs La Salle — 6 p.m.

Warden girls basketball vs White Swan — 6 p.m.

Friday, Feb. 9

LRS girls basketball vs Liberty (Spangle) — 5 p.m. at West Valley (Spokane).

MLCA/CCS boys basketball vs Waterville-Mansfield — 7:30 p.m.

Soap Lake boys basketball vs Riverside Christian — 6 p.m. at Moses Lake Christian Academy.

Royal girls basketball vs Kiona-Benton — 6 p.m.

Warden boys basketball at Mabton — 6 p.m.

Saturday, Feb. 10

ACH girls basketball vs Wilbur-Creston-Keller — 3:45 p.m. at Deer Park High School.

ACH boys basketball vs Wellpinit — 7:15 p.m. at Deer Park High School.

4A Boys Region 4 Wrestling Championships — 11 a.m. at Davis High School, includes Moses Lake.

3A/4A Girls Region 4 Wrestling Championships — 11 a.m. at Sunnyside High School, includes Moses Lake.

2A/1A/B Girls Region 3 Wrestling Championships — 10 a.m. at Toppenish High School, includes Othello and Warden.

2A/1A/B Region 4 Wrestling Championships — begins at 10 a.m. at Quincy High School, includes Ephrata, Quincy, Royal and Wahluke.

2A Boys Region 4 Wrestling Championships — 10 a.m. at Ellensburg High School, includes Ephrata and Othello.

1A Boys Region 3 Wrestling Championships — 10 a.m. at Connell High School, includes Royal and Wahluke.

1A Boys Region 4 Wrestling Championships — 10 a.m. at Quincy High School, includes Quincy.

B Boys Region 3 Wrestling Championships — 10 a.m. at Liberty (Spangle) High School, includes ACH and LRS.

Moses Lake girls, boys basketball vs Eastmont — 4:30, 6 p.m.

Quincy boys basketball vs Omak — district title game begins at 8 p.m. at Wenatchee High School.

Monday, Feb. 12

No events scheduled, subject to change.

Tuesday, Feb. 13

No events scheduled, subject to change.