Advertisement

Basin sports schedule March 20-26

Mar. 20—COLUMBIA BASIN — Check out this week's sports schedule, featuring local baseball, golf, soccer, softball, tennis and track and field events.

Wednesday, March 20

No events scheduled.

Thursday, March 21

Almira/Coulee-Hartline softball at Lake Roosevelt — 4 p.m.

Best in the Basin Track and Field Meet — boys and girls track meet at Quincy High School, begins at 4 p.m. Includes Ephrata, Moses Lake, Othello, Quincy, Royal and Wahluke.

Ephrata boys, girls tennis vs. East Valley (Yakima) — 3 p.m.

Moses Lake boys golf vs. Davis — 11 a.m.

Moses Lake boys, girls tennis vs. Davis — 3 p.m.

Othello softball at Selah (doubleheader) — 3 p.m.

Othello boys, girls tennis vs. Selah — 3 p.m.

Quincy boys, girls golf vs. Okanogan — 2 p.m.

Quincy boys, girls tennis vs. Manson — 4 p.m.

Royal boys, girls tennis at Grandview — 3 p.m.

Royal boys soccer vs. Kiona-Benton — 6 p.m.

Wahluke boys, girls tennis vs. Kiona-Benton — 3 p.m.

Wahluke boys soccer at Connell — 6 p.m.

Friday, March 22

Ephrata softball at Grandview (doubleheader) — 3 p.m.

Ephrata baseball vs. East Valley (Yakima) (doubleheader) — 4 p.m.

Moses Lake softball at Sunnyside (doubleheader) — 2:30 p.m.

Moses Lake baseball vs. Sunnyside (doubleheader) — 3 p.m.

Moses Lake boys soccer at Eastmont — 7 p.m.

Warden baseball vs. Quincy — 4:30 p.m.

Saturday, March 23

ACH baseball, softball vs. Selkirk (doubleheader) — 11 a.m.

Ephrata boys, girls tennis at Selah — 10 a.m.

Ephrata boys soccer at Prosser — noon

Moses Lake boys, girls tennis at Chiawana — 11 a.m.

Othello boys, girls tennis at Ellensburg — 10 a.m.

Othello boys soccer vs. Grandview — noon

Othello baseball vs. Stanwood — noon

Quincy boys soccer vs. Medical Lake — 1 p.m.

Quincy girls tennis at Connell — 1 p.m.

Ray Cross Invitational — boys and girls track meet at Ephrata High School, begins at 10 a.m. Includes Ephrata, Lind-Ritzville/Sprague, Moses Lake, MLCA/CCS, Quincy and Royal.

Royal baseball at La Salle (doubleheader) — 11 a.m.

Royal softball vs. Deer Park, Riverside (doubleheader) — 11 a.m.

Royal boys soccer vs. College Place — 1 p.m.

Lind-Ritzville/Sprague baseball, softball vs. Kettle Falls (doubleheader) — noon

Soap Lake softball vs. Waterville-Mansfield (doubleheader) — 11 a.m.

Wahluke baseball, softball vs. Toppenish (doubleheaders) — 11 a.m.

Wahluke boys soccer vs. Mabton — 1 p.m.

Monday, March 25

CWAC Girls Golf Pod 1 — 10 a.m. at the Yakima Country Club, includes Ephrata and Othello.

Moses Lake girls golf at Sunnyside — 11 a.m.

Royal boys and girls golf vs. multiple opponents — 11 a.m., includes Wahluke.

Warden boys soccer vs. Connell — 6 p.m.

Tuesday, March 26

ACH baseball, softball vs. Wellpinit (doubleheader) — 2 p.m.

Ephrata boys soccer vs. East Valley (Yakima) — 6 p.m.

Ephrata baseball at Eastmont — 6 p.m.

Lind-Ritzville/Sprague baseball vs. Colfax (doubleheader) — 2 p.m.

ACH, LRS golf at Quail Ridge — noon

Moses Lake boys, girls tennis vs. Kennewick — 3 p.m.

Moses Lake baseball vs. Eisenhower — 4 p.m.

Moses Lake boys soccer vs. Sunnyside — 7 p.m.

Jack Barnes Memorial Tournament — 10 a.m. at Three Lakes Golf Course, includes Othello and Royal.

Othello boys, girls tennis vs Grandview — 3 p.m.

Othello boys soccer at Davis — 4 p.m.

Quincy boys, girls tennis vs. Omak — 4 p.m.

Quincy baseball, softball at Omak — 4 p.m.

Quincy boys soccer at Omak — 6 p.m.

Royal baseball at Connell (doubleheader) — 3 p.m.

Royal boys, girls tennis vs. Wahluke — 3 p.m.

Royal softball at Connell — 5 p.m.

Royal boys soccer vs. Wahluke — 6 p.m.

Warden baseball at Cle Elum-Roslyn (doubleheader) — 3 p.m.

Warden softball vs. Liberty Christian (doubleheader) — 3 p.m.

Warden boys soccer at Mabton — 6 p.m.