Champions Cup: Danny Care to hit 350 games for Harlequins while Malakai Fekitoa makes Munster squad for Toulouse showdown

Danny Care for Harlequins Credit: Alamy
Danny Care for Harlequins Credit: Alamy

The Champions Cup group stage ends this weekend with the fourth and final round as the teams battle for qualification places.

Here’s the team news and our predictions for the action across Europe and South Africa.

Friday

Leicester Tigers v Ospreys

Prediction: Leicester by 5

The teams:

Leicester Tigers: 15 Freddie Steward, 14 Harry Potter, 13 Matt Scott, 12 Dan Kelly, 11 Harry Simmons, 10 Handré Pollard, 9 Jack van Poortvliet, 8 Olly Cracknell, 7 Tommy Reffell, 6 Hanro Liebenberg (c), 5 Cameron Henderson, 4 Ollie Chessum, 3 Dan Cole, 2 Charlie Clare, 1 James Whitcombe
Replacements: 16 Julián Montoya, 17 Dan Richardson, 18 Will Hurd, 19 Harry Wells, 20 Sean Jansen, 21 Ben Youngs, 22 Jimmy Gopperth, 23 Charlie Atkinson

Ospreys: 15 Cai Evans, 14 Alex Cuthbert, 13 Michael Collins, 12 Joe Hawkins, 11 Keelan Giles, 10 Owen Williams, 9 Reuben Morgan-Williams, 8 Jac Morgan, 7 Justin Tipuric (c), 6 Rhys Davies, 5 Alun Wyn Jones, 4 Adam Beard, 3 Tom Botha, 2 Dewi Lake, 1 Nicky Smith
Replacements: 16 Scott Baldwin, 17 Gareth Thomas, 18 Rhys Henry, 19 Huw Sutton, 20 Morgan Morris, 21 Matthew Aubrey, 22 Keiran Williams, 23 George North

Venue: Mattioli Woods Welford Road
Kick-off: 20:00 GMT
Referee: Tual Trainini (France)
Assistant Referees: Adrien Descottes (France), Christophe Bultet (France)
TMO: Thomas Charabas (France)

Lyon v Bulls

Prediction: Bulls by 3

The teams:

Lyon: 15 Toby Arnold, 14 Josua Tuisova, 13 Josiah Maraku, 12 Thibaut Regard, 11 Ethan Dumortier, 10 Leo Berdeu, 9 Jean-Marc Doussain, 8 Jordan Taufua (c), 7 Patrick Sobela, 6 Dylan Cretin, 5 Romain Taofifenua, 4 Felix Lambey, 3 Demba Bamba, 2 Guillaume Marchand, 1 Sébastien Taofifenua
Replacements: 16 Liam Coltman, 17 Hamza Kaabèche, 18 Paulo Tafili, 19 Temo Mayanavanua, 20 Theo William, 21 Mickael Guillard, 22 Liam Rimet, 23 Kyle Godwin

Bulls: 15 Kurt-Lee Arendse, 14 Canan Moodie, 13 Wandisile Simelane, 12 Cornal Hendricks, 11 David Jacobus Kriel, 10 Johan Goosen, 9 Embrose Papier, 8 Nizaam Carr (c), 7 Cyle Brink, 6 Marco van Staden, 5 Janko Swanepoel, 4 Ruan Vermaak, 3 Francois Klopper, 2 Bismarck du Plessis, 1 Simphiwe Matanzima
Replacements: 16 Johan Grobbelaar, 17 Gerhard Steenekamp, 18 Mornay Smith, 19 Ruan Nortjé, 20 Elrigh Louw, 21 Zak Burger, 22 Chris Smith, 23 Lionel Mapoe

Venue: Matmut Stadium de Gerland
Kick-off: 21:00 local (20:00 GMT)
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant Referees: Andrew Jackson (England), Wayne Falla (England)
TMO: Stuart Terheege (England)

Saturday

Harlequins v Sharks

Prediction: Harlequins by 5

The teams:

Harlequins: 15 Nick David, 14 Cadan Murley, 13 Joe Marchant, 12 Andre Esterhuizen, 11 Josh Bassett, 10 Marcus Smith, 9 Danny Care, 8 Alex Dombrandt (c), 7 Will Evans, 6 Dino Lamb, 5 Irne Herbst, 4 Stephan Lewies, 3 Wilco Louw, 2 Jack Walker, 1 Joe Marler
Replacements: 16 George Head, 17 Fin Baxter, 18 Simon Kerrod, 19 Tom Lawday, 20 Luke Wallace, 21 Scott Steele, 22 Tommy Allan, 23 Oscar Beard

Sharks: 15 Aphelele Fassi, 14 Marnus Potgieter, 13 Lukhanyo Am, 12 Ben Tapuai, 11 Thaakir Abrahams, 10 Curwin Bosch, 9 Jaden Hendrikse, 8 Phepsi Buthelezi, 7 Vincent Tshituka, 6 Siya Kolisi (c), 5 Gerbrandt Grobler, 4 Eben Etzebeth, 3 Thomas du Toit, 2 Kerron van Vuuren, 1 Ox Nche
Replacements: 16 Dan Jooste, 17 Ntuthuko Mchunu, 18 Carlü Sadie, 19 Hyron Andrews, 20 Sikhumbuzo Notshe, 21 Grant Williams, 22 Lionel Cronje, 23 Francois Venter

Venue: Twickenham Stoop
Kick-off: 13:00 GMT
Referee: Nika Amashukeli (Georgia)
Assistant Referees: Craig Evans (Wales), Adam Jones (Wales)
TMO: Ben Whitehouse (Wales)

Northampton Saints v La Rochelle

Prediction: La Rochelle by 10

The teams:

Northampton: 15 George Furbank, 14 Tommy Freeman, 13 Fraser Dingwall, 12 Rory Hutchinson, 11 Courtnall Skosan, 10 Fin Smith, 9 Callum Braley, 8 Lewis Ludlam (c), 7 Aaron Hinkley, 6 Courtney Lawes, 5 David Ribbans, 4 Lukhan Salakaia-Loto, 3 Ehren Painter, 2 Robbie Smith, 1 Ethan Waller
Replacements: 16 Mike Haywood, 17 Danny Hobbs-Awoyemi, 18 Alfie Petch, 19 Alex Coles, 20 Angus Scott-Young, 21 Tom James, 22 Ollie Sleightholme, 23 James Ramm

La Rochelle: 15 Brice Dulin, 14 Dillyn Leyds, 13 UJ Seuteni, 12 Jules Favre, 11 Raymond Rhule, 10 Antoine Hastoy, 9 Tawera Kerr-Barlow, 8 Grégory Alldritt (c), 7 Remi Bourdeau, 6 Levani Botia, 5 Rémi Picquette, 4 Romain Sazy, 3 Uini Atonio, 2 Samuel Lagrange, 1 Reda Wardi
Replacements: 16 Quentin Lespiaucq Brettes, 17 Joel Sclavi, 18 Georges Henri Colombe, 19 Thomas Lavault, 20 Ultan Dillane, 21 Paul Boudehent, 22 Thomas Berjon, 23 Teddy Thomas

Venue: Franklin’s Gardens
Kick-off: 13:00 GMT
Referee: Andrea Piardi (Italy)
Assistant Referees: Eoghan Cross (Ireland), Dan Carson (Ireland)
TMO: Joy Neville (Ireland)

Bordeaux-Begles v Gloucester

Prediction: Bordeaux-Begles by 8

The teams:

Bordeaux: 15 Nans Ducuing, 14 Santiago Cordero, 13 Pablo Uberti, 12 Yoram Falatea-Moefana, 11 Madosh Tambwe, 10 Matthieu Jalibert, 9 Jules Gimbert, 8 Caleb Timu, 7 Mahamadou Diaby (c), 6 Antoine Miquel, 5 Cyril Cazeaux, 4 Thomas Jolmes, 3 Sipili Falatea, 2 Connor Sa, 1 Ugo Boniface
Replacements: 16 Maxime Lamothe, 17 Jefferson Poirot, 18 Christopher Vaotoa, 19 Jandré Marais, 20 Renato Giammarioli, 21 Hugo Zabalza, 22 Matéo Garcia, 23 Jean-Baptiste Dubié

Gloucester: 15 George Barton, 14 Jonny May, 13 Giorgi Kveseladze, 12 Seb Atkinson, 11 Ollie Thorley, 10 Billy Twelvetrees, 9 Stephen Varney, 8 Albert Tuisue, 7 Lewis Ludlow (c), 6 Jack Clement, 5 Matias Alemanno, 4 Cam Jordan, 3 Kirill Gotovtsev, 2 George McGuigan, 1 Val Rapava-Ruskin
Replacements: 16 Seb Blake, 17 Harry Elrington, 18 Jamal Ford-Robinson, 19 Freddie Clarke, 20 Freddie Thomas, 21 Charlie Chapman, 22 Jack Reeves, 23 Lloyd Evans

Venue: Stade Chaban-Delmas
Kick-off: 16:15 local (15:15 GMT)
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant Referees: Andrew Cole (Ireland), Paul Haycock (Ireland)
TMO: Olly Hodges (Ireland)

Leinster v Racing 92

Prediction: Leinster by 15

The teams:

Leinster: 15 Hugo Keenan, 14 Jordan Larmour, 13 Garry Ringrose (c), 12 Jamie Osborne, 11 Jimmy O’Brien, 10 Ross Byrne, 9 Jamison Gibson-Park, 8 Jack Conan, 7 Josh van der Flier, 6 Caelan Doris, 5 James Ryan, 4 Joe McCarthy, 3 Michael Ala’alatoa, 2 Rónan Kelleher, 1 Andrew Porter
Replacements: 16 Dan Sheehan, 17 Michael Milne, 18 Cian Healy, 19 Ross Molony, 20 Ryan Baird, 21 Luke McGrath, 22 Harry Byrne, 23 Scott Penny

Racing 92: 15 Warrick Gelant, 14 Christian Wade, 13 Olivier Klemenczak, 12 Gael Fickou (c), 11 Louis Dupichot, 10 Finn Russell, 9 Nolann Le Garrec, 8 Kitione Kamikamica, 7 Mahamadou Coulibaly, 6 Wenceslas Lauret, 5 Boris Palu, 4 Baptiste Chouzenoux, 3 Trevor Nyakane, 2 Janick Tarrit, 1 Eddy Ben Arous
Replacements: 16 Péniami Narisia, 17 Guram Gogichashvili, 18 Gia Kharaishvili, 19 Anthime Hemery, 20 Maxime Baudonne, 21 Antoine Gibert, 22 Francis Saili, 23 Max Spring

Venue: Aviva Stadium
Kick-off: 15:15 GMT
Referee: Matthew Carley (England)
Assistant Referees: Craig Maxwell-Keys (England), Gareth Holsgrove (England)
TMO: Ian Tempest (England)

Exeter Chiefs v Castres

Prediction: Exeter Chiefs by 10

The teams:

Exeter: 15 Josh Hodge, 14 Jack Nowell, 13 Henry Slade (c), 12 Rory O’Loughlin, 11 Olly Woodburn, 10 Joe Simmonds, 9 Sam Maunder, 8 Sam Simmonds, 7 Christ Tshiunza, 6 Dave Ewers, 5 Dafydd Jenkins, 4 Jannes Kirsten, 3 Josh Iosefa-Scott, 2 Jack Innard, 1 James Kenny
Replacements: 16 Dan Frost, 17 Scott Sio, 18 Harry Williams, 19 Jack Dunne, 20 Greg Fisilau, 21 Jack Maunder, 22 Harvey Skinner, 23 Solomone Kata

Castres: 15 Julien Dumora, 14 Antoine Bouzerand, 13 Adrien Seguret, 12 Adrea Cocagi, 11 Thomas Larregain, 10 Ben Botica, 9 Rory Kockott, 8 Feibyan-Cornell Tukino, 7 Baptiste Delaporte, 6 Mathieu Babillot (c), 5 Florent Vanverberghe, 4 Gauthier Maravat, 3 Levan Chilachava, 2 Gaetan Barlot, 1 Antoine Tichit
Replacements: 16 Brice Humbert, 17 Matthew Tierney, 18 Aurélien Azar, 19 Kevin Kornath, 20 Ryno Pieterse, 21 Teariki Ben-Nicholas, 22 Julien Blanc, 23 Théo Chabouni

Venue: Sandy Park
Kick-off: 17:30 GMT
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant Referees: Peter Martin (Ireland), Oisin Quinn (Ireland)
TMO: Leo Colgan (Ireland)

Stormers v Clermont Auvergne

Prediction: Stormers by 14

The teams:

Stormers: 15 Damian Willemse, 14 Suleiman Hartzenberg, 13 Ruhan Nel, 12 Dan du Plessis, 11 Angelo Davids, 10 Kade Wolhuter, 9 Stefan Ungerer, 8 Hacjivah Dayimani, 7 Willie Engelbrecht, 6 Deon Fourie, 5 Marvin Orie, 4 Connor Evans, 3 Neethling Fouche, 2 Joseph Dweba, 1 Steven Kitshoff (c)
Replacements: 16 JJ Kotze, 17 Ali Vermaak, 18 Brok Harris, 19 Ben-Jason Dixon, 20 Evan Roos, 21 Herschel Jantjies, 22 Jean-Luc du Plessis, 23 Sacha Feinberg-Mngomezulu

Clermont: 15 Alex Newsome, 14 Marvin O’Connor, 13 Cheik Tiberghien, 12 George Moala, 11 Bautista Delguy, 10 Anthony Belleau, 9 Baptiste Jauneau, 8 Judicaël Cancoriet (c), 7 Killian Tixeront, 6 Alexandre Fischer, 5 Thibaud Lanen, 4 Paul Jedrasiak, 3 Rabah Slimani, 2 Etienne Fourcade, 1 Giorgi Beria
Replacements: 16 Benjamin Boudou, 17 Daniel Bibi Biziwu, 18 Davit Kubriashvili, 19 Miles Amatosero, 20 Lucas Dessaigne, 21 Sébastien Bézy, 22 Gabin Michet, 23 Francois Mey

Venue: DHL Stadium
Kick-off: 19:30 local (17:30 GMT)
Referee: Christophe Ridley (England)
Assistant Referees: Luke Pearce (England), Jamie Leahy (England)
TMO: Tom Foley (England)

Ulster v Sale Sharks

Prediction: Ulster by 3

The teams:

Ulster: 15 Michael Lowry, 14 Rob Lyttle, 13 James Hume, 12 Stuart McCloskey, 11 Jacob Stockdale, 10 Billy Burns, 9 Nathan Doak, 8 Duane Vermeulen, 7 Nick Timoney, 6 Harry Sheridan, 5 Sam Carter, 4 Alan O’Connor (c), 3 Jeff Toomaga-Allen, 2 Tom Stewart, 1 Andy Warwick
Replacements: 16 Rob Herring, 17 Eric O’Sullivan, 18 Tom O’Toole, 19 Kieran Treadwell, 20 Jordi Murphy, 21 John Cooney, 22 Ian Madigan, 23 Ben Moxham

Sale: 15 Joe Carpenter, 14 Tom O’Flaherty, 13 Sam James, 12 Manu Tuilagi, 11 Arron Reed, 10 Rob du Preez, 9 Gus Warr, 8 Jean-Luc du Preez, 7 Ben Curry (c), 6 Jono Ross, 5 Jonny Hill, 4 Josh Beaumont, 3 James Harper, 2 Ewan Ashman, 1 Bevan Rodd
Replacements: 16 Tommy Taylor, 17 Ross Harrison, 18 Joe Jones, 19 Rouban Birch, 20 Sam Dugdale, 21 Raffi Quirke, 22 Tom Curtis, 23 Tom Roebuck

Venue: Kingspan Stadium
Kick-off: 20:00 GMT
Referee: Pierre Brousset (France)
Assistant Referees: Vincent Blasco-Baqué (France), Flavien Hourquet (France)
TMO: Eric Briquet-Campin (France)

Sunday

Montpellier v London Irish

Prediction: Montpellier by 7

The teams:

Montpellier: 15 Anthony Bouthier, 14 Gabriel N’gandebe, 13 Thomas Darmon, 12 Geoffrey Doumayrou, 11 Vincent Rattez, 10 Louis Carbonel, 9 Leo Coly, 8 Zach Mercer, 7 Yacouba Camara, 6 Nico Janse van Rensburg, 5 Paul Willemse (c), 4 Bastien Chalureau, 3 Mohamed Haouas, 2 Brandon Paenga-Amosa, 1 Simon-Pierre Chauvac
Replacements: 16 Vincent Giudicelli, 17 Enzo Forletta, 18 Titi Lamositele, 19 Clement Doumenc, 20 Cobus Reinach, 21 Pierre Lucas, 22 Julien Tisseron, 23 Elliott Stooke

London Irish: 15 Lucio Cinti Luna, 14 Michael Dykes, 13 Luca Morisi, 12 Rory Jennings, 11 Ollie Hassell-Collins, 10 Paddy Jackson, 9 Joe Powell, 8 Chandler Cunningham-South, 7 Juan Martin Gonzalez, 6 Josh Basham, 5 Adam Coleman, 4 Rob Simmons (c), 3 Lovejoy Chawatama, 2 Agustin Creevy, 1 Danilo Fischetti
Replacements: 16 Mike Willemse, 17 Facundo Gigena, 18 Ollie Hoskins, 19 Chunya Munga, 20 Ben Donnell, 21 Caolan Englefield, 22 Eddie Poolman, 23 James Stokes

Venue: GGL Stadium
Kick-off: 14:00 local (13:00 GMT)
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant Referees: Sam Grove-White (Scotland), Ian Kenny (Scotland)
TMO: Ben Blain (Scotland)

Toulouse v Munster

Prediction: Toulouse by 12

The teams:

Toulouse: 15 Melvyn Jaminet, 14 Juan Cruz Mallía, 13 Pierre-Louis Barassi, 12 Pita Ahki, 11 Dimitri Delibes, 10 Romain Ntamack, 9 Antoine Dupont (c), 8 Alexandre Roumat, 7 Jack Willis, 6 Anthony Jelonch, 5 Emmanuel Meafou, 4 Richie Arnold, 3 Dorian Aldegheri, 2 Julien Marchand, 1 Cyril Baille
Replacements: 16 Guillaume Cramont, 17 Rodrigue Neti, 18 David Ainu’u, 19 Thibaud Flament, 20 Joshua Brennan, 21 Francois Cros, 22 Ange Capuozzo, 23 Arthur Retiere

Munster: 15 Mike Haley, 14 Calvin Nash, 13 Antoine Frisch, 12 Jack Crowley, 11 Shane Daly, 10 Joey Carbery, 9 Craig Casey, 8 Gavin Coombes, 7 John Hodnett, 6 Peter O’Mahony (c), 5 Tadhg Beirne, 4 Jean Kleyn, 3 John Ryan, 2 Niall Scannell, 1 Dave Kilcoyne
Replacements: 16 Diarmuid Barron, 17 Josh Wycherley, 18 Roman Salanoa, 19 Jack O’Sullivan, 20 Alex Kendellen, 21 Conor Murray, 22 Ben Healy, 23 Malakai Fekitoa

Venue: Stade Ernest-Wallon
Kick-off: 16:15 local (15:15 GMT)
Referee: Karl Dickson (England)
Assistant Referees: Dan Jones (England), Phil Watters (England)
TMO: Rowan Kitt (England)

Edinburgh v Saracens

Prediction: Saracens by 10

The teams:

Edinburgh: 15 Henry Immelman, 14 Jack Blain, 13 Mark Bennett, 12 James Lang, 11 Blair Kinghorn, 10 Charlie Savala, 9 Ben Vellacott, 8 Viliame Mata, 7 Luke Crosbie, 6 Jamie Ritchie, 5 Grant Gilchrist (c), 4 Sam Skinner, 3 WP Nel, 2 David Cherry, 1 Pierre Schoeman
Replacements: 16 Adam McBurney, 17 Boan Venter, 18 Lee-Roy Atalifo, 19 Jamie Hodgson, 20 Nick Haining, 21 Henry Pyrgos, 22 Cameron Hutchison, 23 Wes Goosen

Saracens: 15 Elliot Daly, 14 Max Malins, 13 Alex Lozowski, 12 Nick Tompkins, 11 Sean Maitland, 10 Alex Goode, 9 Ivan van Zyl, 8 Billy Vunipola, 7 Ben Earl, 6 Andrew Christie, 5 Hugh Tizard, 4 Maro Itoje, 3 Marco Riccioni, 2 Jamie George (c), 1 Mako Vunipola
Replacements: 16 Kapeli Pifeleti, 17 Robin Hislop, 18 Christian Judge, 19 Nick Isiekwe, 20 Theo Dan, 21 Aled Davies, 22 Manu Vunipola, 23 Alex Lewington

Venue: DAM Health Stadium
Kick-off: 17:30 GMT
Referee: Ludovic Cayre (France)
Assistant Referees: Jonathan Gasnier (France), David Beun (France)
TMO: Eric Gauzins (France)

READ MORE: Champions Cup: Five key games that will play a significant role in qualification and seedings

The article Champions Cup: Danny Care to hit 350 games for Harlequins while Malakai Fekitoa makes Munster squad for Toulouse showdown appeared first on Planetrugby.com.