Advertisement

Local Sports Calendar (Jan.16)

Jan. 16—TODAY

Prep Boys Basketball

Vermilion County Tournament at the Mary Miller Gymnasium: Georgetown-Ridge Farm vs. Hoopeston Area, 5 p.m.

Vermilion County Tournament at the Mary Miller Gymnasium: Armstrong-Potomac vs. Oakwood, 6:30 p.m.

Vermilion County Tournament at the Mary Miller Gymnasium: Bismarck-Henning/Rossville-Alvin vs. Salt Fork, 8 p.m.

Prep Girls Basketball

Seeger at North Montgomery, 5 p.m.

South Vermillion at North Vermillion, 5 p.m.

Crawfordsville at Covington, 5:30 p.m. (varsity only)

Cissna Park at Schlarman Academy, 6 p.m. (varsity only)

Prep Boys Swimming

Southmont at Fountain Central, 5 p.m.

Prep Girls Swimming

Southmont at Fountain Central, 5 p.m.

Prep Wrestling

Covington at Crawfordsville, 5 p.m.

Fountain Central at Benton Central, 5 p.m.

Oakwood/Salt Fork at Ridgeview, 6 p.m.

WEDNESDAY

Prep Boys Basketball

Iroquois West at Schlarman Academy, 6 p.m.

Prep Girls Basketball

Vermilion County Tournament at the Mary Miller Gymnasium: Oakwood vs. Westville, 5 p.m.

Vermilion County Tournament at the Mary Miller Gymnasium: Georgetown-Ridge Farm vs. Salt Fork, 6:30 p.m.

Vermilion County Tournament at the Mary Miller Gymnasium: Bismarck-Henning/Rossville-Alvin vs. Hoopeston Area, 8 p.m.

Prep Wrestling

Danville and Peoria High at Peoria Manual, 5 p.m.

Men's College Basketball

Danville Area Community College at Parkland College, 7:30 p.m.

Women's College Basketball

Danville Area Community College at Parkland College, 5:30 p.m.

Rutgers at Illinois, 6 p.m.

ON THE AIR

TODAY

Prep Boys Basketball

Vermilion County Tournament at the Mary Miller Gymnasium: Georgetown-Ridge Farm vs. Hoopeston Area, WHRK-FM 94.9, 5 p.m.

Vermilion County Tournament at the Mary Miller Gymnasium: Armstrong-Potomac vs. Oakwood, WHRK-FM 94.9, 6:30 p.m.

Vermilion County Tournament at the Mary Miller Gymnasium: Bismarck-Henning/Rossville-Alvin vs. Salt Fork, WHRK-FM 94.9, 8 p.m.

Men's College Basketball

Butler at Xavier, FS1, 5:30 p.m.

Purdue at Indiana, Peacock, 6 p.m.

Wisconsin at Penn State, Big Ten Network, 8 p.m.

Women's College Basketball

Wisconsin at Iowa, Peacock, 8 p.m.

National Hockey League

San Jose Sharks at Chicago Blackhawks, NBC Sports Chicago, 7 p.m.

Tennis

Australian Open, first round, ESPN2, 2 a.m.

Australian Open, second round, ESPN2, 8 p.m.

WEDNESDAY

Men's College Basketball

Nebraska at Rutgers, Big Ten Network, 6 p.m.

Massachusetts at Loyola-Chicago, CBS Sports Network, 6 p.m.

St. Thomas at Illinois State, Marquee Sports Network, 7 p.m.

Maryland at Northwestern, Big Ten Network, 8 p.m.

Providence at DePaul, FS1, 8 p.m.

Women's College Basketball

Ohio State at Maryland, Peacock, 6 p.m.

Minnesota at Indiana, Peacock, 8 p.m.

National Hockey League

Chicago Blackhawks at Buffalo Sabres, TNT, 6:30 p.m.

Tennis

Australian Open, second round, ESPN2, 2 a.m.

Australian Open, second round, ESPN2, 8 p.m.

Note — some events are subject to blackout rules and regulations

CONTACT US

Editor: Chad Dare (217) 477-5151

Reporter: Marvin Holman:(217) 477-5210

E-mail: sports@dancomnews.com

Note — The Commercial-News sports desk is staff Monday through Friday from 5 p.m. until 10:30 p.m. All results and information should be reported during those times.