United Rugby Championship: Alun Wyn Jones makes 250th appearance for Ospreys, Mack Hansen at 15 for Connacht

  • Oops!
    Something went wrong.
    Please try again later.
  • Oops!
    Something went wrong.
    Please try again later.
·8-min read
In this article:
  • Oops!
    Something went wrong.
    Please try again later.
  • Oops!
    Something went wrong.
    Please try again later.
 Credit: PA Images
Credit: PA Images

There are eight matches taking place in the United Rugby Championship this weekend, including the highly anticipated clash between the Sharks and pacesetters Leinster in Durban on Saturday.

Check out the team news and our predictions for the games below.

Friday

Stormers v Glasgow Warriors

Prediction: Stormers by 5

The teams:

Stormers: 15 Damian Willemse, 14 Seabelo Senatla, 13 Ruhan Nel, 12 Rikus Pretorius, 11 Leolin Zas, 10 Manie Libbok, 9 Herschel Jantjies, 8 Evan Roos, 7 Hacjivah Dayimani, 6 Junior Pokomela, 5 Marvin Orie, 4 Adre Smith, 3 Frans Malherbe, 2 Scarra Ntubeni, 1 Steven Kitshoff (c)
Replacements: 16 JJ Kotze, 17 Ali Vermaak, 18 Brok Harris, 19 Salmaan Moerat, 20 Ben-Jason Dixon, 21 Nama Xaba, 22 Paul de Wet, 23 Warrick Gelant

Glasgow Warriors: 15 Ollie Smith, 14 Josh McKay, 13 Sione Tuipulotu, 12 Sam Johnson, 11 Kyle Steyn, 10 Ross Thompson, 9 Ali Price (c), 8 Jack Dempsey, 7 Rory Darge, 6 Ally Miller, 5 Kiran McDonald, 4 Richie Gray, 3 Zander Fagerson, 2 Johnny Matthews, 1 Oli Kebble
Replacements: 16 George Turner, 17 Jamie Bhatti, 18 Simon Berghan, 19 Rob Harley, 20 Thomas Gordon, 21 Jamie Dobie, 22 Duncan Weir, 23 Cole Forbes

Venue: DHL Stadium, Cape Town
Kick-off: 18:30 local (17:30 BST, 16:30 GMT)
Referee: Andy Brace (IRFU)
Assistant referees: AJ Jacobs (SARU), Griffin Colby (SARU)
TMO: Marius van der Westhuizen (SARU)

Ulster v Munster

Prediction: Ulster by 4

The teams:

Ulster: 15 Stewart Moore, 14 Rob Baloucoune, 13 James Hume, 12 Stuart McCloskey, 11 Ethan McIlroy, 10 Mike Lowry, 9 John Cooney, 8 Nick Timoney, 7 Jordi Murphy, 6 Matty Rea, 5 Iain Henderson (c), 4 Alan O’Connor, 3 Marty Moore, 2 Rob Herring, 1 Andrew Warwick
Replacements: 16 Brad Roberts, 17 Eric O’Sullivan, 18 Gareth Milasinovich, 19 Sam Carter, 20 Sean Reidy, 21 Nathan Doak, 22 Ian Madigan, 23 Ben Moxham

Munster: 15 Mike Haley, 14 Keith Earls, 13 Chris Farrell, 12 Damian de Allende, 11 Shane Daly, 10 Joey Carbery, 9 Craig Casey, 8 Alex Kendellen, 7 John Hodnett, 6 Jack O’Donoghue (c), 5 Thomas Ahern, 4 Jean Kleyn, 3 Stephen Archer, 2 Diarmuid Barron, 1 Jeremy Loughman
Replacements: 16 Scott Buckley, 17 Josh Wycherley, 18 John Ryan, 19 Jason Jenkins, 20 Fineen Wycherley, 21 Conor Murray, 22 Ben Healy, 23 Chris Cloete

Venue: Kingspan Stadium, Belfast
Kick-off: 19:35 BST (18:35 GMT)
Referee: Jaco Peyper (SARU)
Assistant referees: Andrew Cole (IRFU), Paul Haycock (IRFU)
TMO: Brian MacNeice (IRFU)

Edinburgh v Zebre Parma

Prediction: Edinburgh by 20

The teams:

Edinburgh: 15 Jaco van der Walt, 14 Ramiro Moyano, 12 Mark Bennett, 12 Cammy Hutchison, 11 Freddie Owsley, 10 Blair Kinghorn, 9 Henry Pyrgos (c), 8 Mesulame Kunavula, 7 Hamish Watson, 6 Ben Muncaster, 5 Glen Young, 4 Marshall Sykes, 3 Lee-Roy Atalifo, 2 Dave Cherry, 1 Pierre Schoeman
Replacements: 16 Adam McBurney, 17 Harrison Courtney, 18 Angus Williams, 19 Jamie Hodgson, 20 Connor Boyle, 21 Ben Vellacott, 22 James Lang, 23 Matt Currie

Zebre Parma: 15 Junior Laloifi, 14 Jacopo Trulla, 13 Erich Cronjé, 12 Enrico Lucchin, 11 Simone Gesi, 10 Antonio Rizzi, 9 Alessandro Fusco, 8 Taina Fox-Matamua, 7 Maxime Mbandà, 6 Liam Mitchell, 5 Andrea Zambonin, 4 Gabriele Venditti, 3 Ion Neculai, 2 Luca Bigi (c), 1 Danilo Fischetti
Replacements: 16 Giampietro Ribaldi, 17 Paolo Buonfiglio, 18 Eduardo Bello, 19 David Sisi, 20 Luca Andreani, 21 Chris Cook, 22 Timothy O’Malley, 23 Lorenzo Pani

Venue: The DAM Health Stadium, Edinburgh
Kick-off: 19:45 BST (18:45 GMT)
Referee: Frank Murphy (IRFU)
Assistant referees: Graeme Ormiston (SRU), Dunx McClement (SRU)
TMO: Andrew McMenemy (SRU)

Bulls v Benetton

Prediction: Bulls by 18

The teams:

Bulls: 15 Kurt-Lee Arendse, 14 Canan Moodie, 13 Lionel Mapoe, 12 Cornal Hendricks, 11 Madosh Tambwe, 10 Chris Smith, 9 Embrose Papier, 8 Elrigh Louw, 7 Cyle Brink, 6 Marcell Coetzee (c), 5 Ruan Nortje, 4 Walt Steenkamp, 3 Mornay Smith, 2Johan Grobbelaar, 1 Gerhard Steenekamp
Replacements:
16 Jan-Hendrik Wessels, 17 Simphiwe Matanzima, 18 Dylan Smith, 19 Janko Swanepoel, 20 Arno Botha, 21 Zak Burger, 22 Morne Steyn, 23 Stedman Gans

Benetton: 15 Rhyno Smith, 14 Mattia Bellini, 13 Ignacio Brex, 12 Tommaso Menoncello, 11 Monty Ioane, 10 Tomas Albornoz, 9 Dewaldt Duvenage (c), 8 Lorenzo Cannone, 7 Manuel Zuliani, 6 Giovanni Pettinelli, 5 Carl Wegner, 4 Irné Herbst, 3 Simone Ferrari, 2 Corniel Els, 1 Ivan Neme
Replacements:
16 Giacomo Nicotera, 17 Federico Zani, 18 Tiziano Pasquali, 19 Niccolò Cannone, 20 Michele Lamaro, 21 Alessandro Garbisi, 22 Filippo Drago, 23 Edoardo Padovani

Venue: Loftus Versfeld, Pretoria
Kick-off: 14:00 local (13:00 BST, 12:00 GMT)
Referee: Mike Adamson (SRU)
Assistant referees: Griffin Colby (SARU), Christopher Allison (SARU)
TMO: Quinton Immelman (SARU)

Dragons v Scarlets

Prediction: Scarlets by 9

The teams:

Dragons: 15 Jordan Williams, 14 Jared Rosser, 13 Adam Warren, 12 Jack Dixon, 11 Rio Dyer, 10 Sam Davies, 9 Gonzalo Bertranou, 8 Aaron Wainwright, 7 Ben Fry, 6 Harri Keddie (c), 5 Will Rowlands, 4 Ben Carter, 3 Leon Brown, 2 Taylor Davies, 1 Aki Seiuli
Replacements: 16 Elliot Dee, 17 Josh Reynolds, 18 Chris Coleman, 19 Joe Davies, 20 Taine Basham, 21 Rhodri Williams, 22 Josh Lewis, 23 Ioan Davies

Scarlets: 15 Angus O’Brien, 14 Corey Baldwin, 13 Jonathan Davies (c), 12 Johnny Williams, 11 Steff Evans, 10 Rhys Patchell, 9 Gareth Davies, 8 Sione Kalamafoni, 7 Tomas Lezana, 6 Josh Macleod, 5 Jac Price, 4 Sam Lousi, 3 Javan Sebastian, 2 Ryan Elias, 1 Steff Thomas
Replacements: 16 Daf Hughes, 17 Rob Evans, 18 WillGriff John, 19 Morgan Jones, 20 Aaron Shingler, 21 Kieran Hardy, 22 Tyler Morgan, 23 Ryan Conbeer

Venue: Rodney Parade
Kick-off: 16:00 BST (15:00 GMT)
Referee: Sam Grove-White (SRU)
Assistant referees: Gareth Newman (WRU), Elgan Williams (WRU)
TMO: Ben Whitehouse (WRU)

Lions v Connacht

Prediction: Lions by 8

The teams:

Lions: 15 Quan Horn, 14 Rabz Maxwane, 13 Wandisile Simelane, 12 Burger Odendaal (c), 11 Edwill van der Merwe, 10 Jordan Hendrikse, 9 Morne van den Berg, 8 Emmanuel Tshituka, 7 Vincent Tshituka, 6 Francke Horn, 5 Reinhard Nothnagel, 4 Ruben Schoeman, 3 Ruan Dreyer, 2 PJ Botha, 1 Sti Sithole
Replacements:
16 Jaco Visagie, 17 JP Smith, 18 Carlu Sadie, 19 Ruan Venter, 20 Sibusiso Sangweni, 21 Andre Warner, 22 Manuel Rass, 23 Tiaan Swanepoel

Connacht: 15 Mack Hansen, 14 John Porch, 13 Bundee Aki, 12 Tom Daly, 11 Alex Wootton, 10 Jack Carty, 9 Caolin Blade, 8 Paul Boyle, 7 Jarrad Butler, 6 Cian Prendergast, 5 Niall Murray, 4 Oisín Dowling, 3 Jack Aungier, 2 Dave Heffernan, 1 Denis Buckley
Replacements:
16 Dylan Tierney-Martin, 17 Jordan Duggan, 18 Greg McGrath, 19 Leva Fifita, 20 Conor Oliver, 21 Kieran Marmion, 22 Conor Fitzgerald, 23 Shayne Bolton

Venue: Emirates Airlines Park, Johannesburg
Kick-off: 16:05 local (15:05 BST, 14:05 GMT)
Referee: Craig Evans (WRU)
Assistant referees: Aimee Barrett-Theron (SARU), Morne Ferreira (SARU)
TMO: Marius van der Westhuizen (SARU)

Sharks v Leinster

Prediction: Sharks by 7

The teams:

Sharks: 15 Aphelele Fassi, 14 Werner Kok, 13 Ben Tapuai, 12 Marius Louw, 11 Makazole Mapimpi, 10 Curwin Bosch, 9 Jaden Hendrikse, 8 Phepsi Buthelezi, 7 Henco Venter, 6 Siya Kolisi, 5 Gerbrandt Grobler, 4 Le Roux Roets, 3 Thomas du Toit (c), 2 Bongi Mbonambi, 1 Ox Nche
Replacements:
16 Kerron van Vuuren, 17 Ntuthuko Mchunu, 18 Khutha Mchunu, 19 Reniel Hugo, 20 Jeandre Labuschagne, 21 Sikhumbuzo Notshe, 22 Grant Williams, 23 Boeta Chamberlain

Leinster: 15 Chris Cosgrave 14 Tommy O’Brien, 13 Jamie Osborne, 12 Ciarán Frawley, 11 Rory O’Loughlin, 10 Harry Byrne, 9 Nick McCarthy, 8 Max Deegan, 7 Scott Penny, 6 Rhys Ruddock (c), 5 Jack Dunne, 4 Brian Deeny, 3 Thomas Clarkson, 2 Rónan Kelleher, 1 Andrew Porter
Replacements:
16 John McKee, 17 Peter Dooley, 18 Michael Ala’alatoa, 19 Josh Murphy, 20 Alex Soroka, 21 Cormac Foley, 22 David Hawkshaw, 23 Martin Moloney

Venue: Hollywoodbets Kings Park, Durban
Kick-off: 18:15 local (17:15 BST, 16:15 GMT)
Referee: Nika Amashukeli (GRU)
Assistant referees: AM Jacobs (SARU), Stephan Geldenhuys (SARU)
TMO: Marius Jonker (SARU)

Cardiff v Ospreys

Prediction: Ospreys by 3

The teams:

Cardiff: 15 Hallam Amos, 14 Owen Lane, 13 Rey Lee-Lo, 12 Max Llewellyn, 11 Theo Cabango, 10 Rhys Priestland, 9 Tomos Williams, 8 James Ratti, 7 Josh Navidi (c), 6 Shane Lewis-Hughes, 5 Rory Thornton, 4 Seb Davies, 3 Dmitri Arhip, 2 Liam Belcher, 1 Rhys Carré
Replacements:
16 Kristian Dacey, 17 Brad Thyer, 18 Dillon Lewis, 19 Matthew Screech, 20 James Botham, 21 Lloyd Williams, 22 Jarrod Evans, 23 Matthew Morgan

Ospreys: 15 Max Nagy, 14 Alex Cuthbert, 13 Michael Collins, 12 Owen Watkin, 11 Keelan Giles, 10 Gareth Anscombe, 9 Rhys Webb (c), 8 Morgan Morris, 7 Jac Morgan, 6 Will Griffiths, 5 Alun Wyn Jones, 4 Adam Beard, 3 Tomas Francis, 2 Dewi Lake, 1 Gareth Thomas
Replacements:
16 Sam Parry, 17 Nicky Smith, 18 Tom Botha, 19 Rhys Davies, 20 Ethan Roots, 21 Reuben Morgan-Williams, 22 Stephen Myler, 23 Mat Protheroe

Venue: Cardiff Arms Park
Kick-off: 18:15 BST (17:15 GMT)
Referee: Gianluca Gnecchi (FIR)
Assistant referees: Adam Jones (WRU), Jason Bessant (WRU)
TMO: Sean Brickell (WRU)

READ MORE: United Rugby Championship: Organisers confirm the highest-place team will host the Grand Final

The article United Rugby Championship: Alun Wyn Jones makes 250th appearance for Ospreys, Mack Hansen at 15 for Connacht appeared first on Planetrugby.com.

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting