World Cup 2018 fixtures: results, full tournament schedule and match dates

Telegraph Sport
The Telegraph
Disappointment for Neymar and Brazil on day four - what will day five of World Cup 2018 bring? - Anadolu
Disappointment for Neymar and Brazil on day four - what will day five of World Cup 2018 bring? - Anadolu

World Cup 2018 is now well underway with almost all countries having completed one fixture and disappointment for many of the contenders. England step into the tournament on Monday night, along with Belgium, before Group H begins on Tuesday.

With a busy schedule, here is our guide on how to watch every second of the action - a feast of pretty much non-stop football. 

Last December's draw put England in Group G with Belgium, Tunisia and Panama and the good news is that all three of the games have been scheduled at sociable times. You can hear the sighs of relief from office bosses all around the country. 

The full World Cup 2018 fixture schedule is included below, with timings, venues and TV channels included.

All times BST. Local times are BST +2 apart from games played in Kaliningrad (+1), Samara (+3) and Ekaterinburg (+4). 

Group stages

Thursday 14 June

Friday 15 June

Saturday 16 June

Sunday 17 June

Monday 18 June

Sweden vs South Korea (Group F) - Nizhny Novgorod - 1pm - ITV

Belgium vs Panama (Group G) - Sochi - 4pm - BBC

Tunisia vs England (Group G) - Volgograd - 7pm - BBC

Read our handy guide on how to watch England vs Tunisia live.

Tuesday 19 June

Colombia vs Japan (Group H) - Saransk - 1pm - BBC

Poland vs Senegal (Group H) - Moscow (Spartak) - 4pm - ITV

Russia vs Egypt (Group A) - St Petersburg - 7pm - BBC

Wednesday 20 June

Portugal vs Morocco (Group B) - Moscow (Luzhniki) - 1pm - BBC

Uruguay vs Saudi Arabia (Group A) - Rostov-on-Don - 4pm - BBC

Iran vs Spain (Group B) - Kazan - 7pm - ITV

Thursday 21 June

Denmark vs Australia (Group C) - Samara - 1pm - ITV

France vs Peru (Group C) - Ekaterinburg - 4pm - ITV

Argentina vs Croatia (Group D) - Nizhny Novgorod - 7pm - BBC

Friday 22 June

Brazil vs Costa Rica (Group E) - St Petersburg - 1pm - ITV

Nigeria vs Iceland (Group D) - Volgograd - 4pm - BBC

Serbia vs Switzerland (Group E) - Kaliningrad - 7pm - BBC

Saturday 23 June

Belgium vs Tunisia (Group G) - Moscow (Spartak) - 1pm - BBC

South Korea vs Mexico (Group F) - Rostov-on-Don - 4pm - ITV

Germany v Sweden (Group F) - Sochi - 7pm - ITV

Sunday 24 June

England vs Panama (Group G) - Nizhny Novgorod - 1pm - BBC

Japan vs Senegal (Group H) - Ekaterinburg - 4pm - BBC

Poland vs Colombia (Group H) - Kazan - 7pm - ITV

Monday 25 June

Uruguay vs Russia (Group A) - Samara - 3pm - ITV

Saudi Arabia vs Egypt (Group A) - Volgograd - 3pm - ITV

Spain vs Morocco (Group B) - Kaliningrad - 7pm- BBC

Iran vs Portugal (Group B) - Saransk - 7pm - BBC

Tuesday 26 June

Denmark vs France (Group C) - Moscow (Luzhniki) - 3pm - ITV

Australia vs Peru (Group C) - Sochi - 3pm - ITV

Nigeria vs Argentina (Group D) - St Petersburg - 7pm - BBC

Iceland vs Croatia (Group D) - Rostov-on-Don - 7pm - BBC

Wednesday 27 June

South Korea vs Germany (Group F) - Kazan - 3pm - BBC

Mexico vs Sweden (Group F) - Ekaterinburg - 3pm - BBC

Serbia vs Brazil (Group E) - Moscow (Spartak) - 7pm - ITV

Switzerland vs Costa Rica (Group E) - Nizhny Novgorod - 7pm - ITV

Thursday 28 June

Japan vs Poland (Group H) - Volgograd - 3pm - BBC

Senegal vs Colombia (Group H) - Samara - 3pm - BBC

England vs Belgium (Group G) - Kaliningrad - 7pm - ITV

Panama vs Tunisia (Group G) - Saransk - 7pm - ITV

Round of 16

(Matches in bold are potential England fixtures)

Saturday 30 June

Group C winner vs Group D runner-up - Kazan, 3pm (Match 50)

Group A winner vs Group B runner-up- Sochi, 7pm (Match 49)

Sunday 1 July

Group B winner vs Group A runner-up- Moscow (Luzhniki), 3pm (Match 51)

Group D winner vs Group C runner-up - Nizhny Novgorod, 7pm (Match 52)

Monday 2 July

Group E winner vs Group F runner-up - Samara, 3pm (Match 53)

Group G winner vs Group H runner-up - Rostov-on-Don, 7pm (Match 54)

Tuesday 3 July

Group F winner vs Group E runner-up - St Petersburg 3pm (Match 55)

Group H winner vs Group G runner-up - Moscow (Spartak), 7pm (Match 56)

Quarter-finals

Friday 6 July

Winner match 49 vs Winner match 50 - Nizhny Novgorod, 3pm (Match 57)

Winner match 53 vs Winner match 54 - Kazan, 7pm (Match 58)

Saturday 7 July

Winner match 55 vs Winner match 56 - Samara, 3pm (Match 60)

Winner match 51 vs Winner match 52 - Sochi, 7pm (Match 59)

Semi-finals

Tuesday 10 July

Winner match 57 vs Winner match 58 - St Petersburg, 7pm (Match 61)

Wednesday 11 July

Winner match 59 vs Winner match 60 - Moscow (Luzhniki), 7pm (Match 62)

Third place play-off

Saturday 14 July

Loser match 61 vs Loser match 62 - St Petersburg, 3pm

Final

Sunday 15 July

Moscow (Luzhniki), 4pm

World Cup 2018 | The best of the Telegraph's coverage
World Cup 2018 | The best of the Telegraph's coverage
WorldCup - newsletter promo - end of article
WorldCup - newsletter promo - end of article

What to read next