Australian Open 2023 order of play: Day 1 tennis schedule with Rafael Nadal and Emma Raducanu in action

Australian Open 2023 order of play: Day 1 tennis schedule with Rafael Nadal and Emma Raducanu in action

The main draw of the Australian Open is here with the first Grand Slam action of 2023.

Defending champion Rafael Nadal is among those getting their campaigns underway on Monday, though faces a tricky test on Rod Laver against Britain’s in-form Jack Draper.

Later on the same court, women’s world number Iga Swiatek looks to pick up from where she left off last year, while Daniil Medvedev, a beaten finalist in each of the last two finals in Melbourne, faces Marcos Giron.

Emma Raducanu is in action first up on 1573 Arena, though her fitness is far from certain as she continues to try and recover from an ankle injury. British number one Cameron Norrie should have little trouble in getting past Luca Van Assche.

Australian Open Schedule | Order of play for Monday, January 16, 2023

Rod Laver Arena

From 12:00am (All times GMT)

  • Katerina Siniakova vs Cori Gauff (7)

  • Yue Yuan vs Maria Sakkari (6)

Not before 3:30am

  • Rafael Nadal (1) vs Jack Draper

From 8am

  • Iga Swiatek (1) vs Jule Niemeier

  • Marcos Giron vs Daniil Medvedev (7)

Margaret Court Arena

From 12am

  • Jessica Pegula (3) vs Jaqueline Adina Cristian

  • Hubert Hurkacz (10) vs Pedro Martinez Portero

  • Sofia Kenin vs Victoria Azarenka (24)

From 8am

  • Stefanos Tsitsipas (3) vs Quentin Halys

  • Madison Keys (10) vs Anna Blinkova

John Cain Arena

From 12am

  • Kyle Edmund vs Jannik Sinner (15)

  • Alison Van Uytvanck vs Petra Kvitova (15)

Not before 4:30am

  • Sebastian Baez vs Jason Kubler

Not before 7am

  • Vasek Pospisil vs Felix Auger-Aliassime (6)

Kia Arena

From 12am

  • Anna Kalinskaya vs Danielle Collins (13)

  • Daniel Altmaier vs Frances Tiafoe (16)

Not before 4aam

  • Cameron Norrie (11) vs Luca Van Assche

  • Xinju Wang vs Storm Hunter

1573 Arena

From 12am

  • Emma Raducanu vs Tamara Korpatsch

  • Dusan Lajovic vs Denis Shapovalov (20)

  • Barbora Krejcikova (20) vs Sara Bejlek

  • Alex Molcan vs Stan Wawrinka

Emma Raducanu will hope to put injury concerns behind her (Getty Images)
Emma Raducanu will hope to put injury concerns behind her (Getty Images)

Court 3

From 12am

  • Bianca Vanessa Andreescu vs Marie Bouzkova (25)

  • Talia Gibson vs Clara Burel

  • Dayana Yastremska vs Jelena Ostapenko (17)

  • John Millman vs Marc-Andrea Huesler

Court 5

From 12am

  • Tomas Martin Etcheverry vs Gregoire Barrere

  • Coco Vandeweghe vs Anhelina Kalinina

  • Jaume Munar vs Dalibor Svrcina

  • Jil Belen Teichmann (32) vs Harriet Dart

Court 6

From 12am

  • Cristina Bucsa vs Eva Lys

  • Tallon Griekspoor vs Pavel Kotov

  • Lorenzo Sonego vs Nuno Borges

  • Kaja Juvan vs Selena Janicijevic

Court 7

From 12am

  • Marta Kostyuk vs Amanda Anisimova (28)

  • Sebastian Korda (29) v Christian Garin

  • Jiri Lehecka vs Borna Coric (21)

Not before 6am

  • Leolia Jeanjean vs Nadia Podoroska

Court 8

From 12am

  • Polina Kudermetova vs Olivia Gadecki

  • Mikael Ymer vs Yoshihito Nishioka (31)

  • Anna Bondar vs Ana Bogdan

  • Yannick Hanfmann vs Rinky Hijikata

Court 12

From 12am

  • Yosuke Watanuki vs Arthur Rinderknech

  • Bernarda Pera vs Moyuka Uchijima

  • Ernesto Escobedo vs Taro Daniel

Court 13

From 12am

  • Oscar Otte vs Juncheng Shang

  • Karen Khachanov (18) vs Bernabe Zapata Miralles

  • Panna Udvardy vs Maria Camila Osorio Serrano

Not before 5am

  • Elena Rybakina (22) vs Elisabetta Cocciaretto

Wimbledon champion Elena Rybakina is in action on the opening day (AFP via Getty Images)
Wimbledon champion Elena Rybakina is in action on the opening day (AFP via Getty Images)

Court 14

From 12am

  • Corentin Moutet vs Yibing Wu

  • Kamilla Rakhimova vs Kateryna Baindl

  • Lin Zhu vs Rebecca Marino

Not before 5am

  • Lorenzo Musetti (17) vs Lloyd Harris

Court 15

From 12am

  • Francisco Cerundolo (28) vs Guido Pella

  • Lesia Tsurenko vs Karolina Muchova

  • Qinwen Zheng (29 vs Dalma Galfi

Not before 5am

  • Christopher Eubanks vs Soon Woo Kwon

Court 16

From 12am

  • Kristina Kucova vs Diana Shnaider

  • Brandon Nakashima vs MacKenzie McDonald

Not before 4:30am

  • Laura Pigossi vs Catherine McNally

  • Thiago Moura Monteiro vs Constant Lestienne

Court 17

From 12am

  • Ilya Ivashka vs Botic van de Zandschulp (32)

  • Brenda Fruhvirtova vs Aliaksandra Sasnovich

  • Federico Coria vs Marton Fucsovics