Monaco Diamond League schedule, times and start lists including Jake Wightman and Shelly-Ann Fraser-Pryce

·3-min read
 (PA)
(PA)

After a tremendous Commonwealth Games, attention swiftly turns to the Diamond League in Monaco and an intriguing end to the season with the European Championships also coming up next week.

Jake Wightman stars in a compelling 1,000m, an unusual distance on the circuit that should provide intiguing insight into the battle between 800m speed and 1,500m strength.

The 1,500m world champion, who landed bronze in Birmingham behind Olli Hoare and Timothy Cheruiyot, will be up against the Olympic and World 800m champion Emmanuel Korir.

There are more track stars throughout the evening including world champions Shelly-Ann Fraser-Pryce, Shericka Jackson, Noah Lyles and Faith Kipyegon.

While the high jump pits co-Olympic champions Mutaz Essa Barshim and Gianmarco Tamberi against one another. Here’s the full schedule and how to watch all the action in Monaco with fans hoping to witness the usual magic at the Stade Louis II.

When is it and how can I watch on TV and online?

You can watch the Monaco Diamond League meeting on Wednesday, 10 August at 19:00 BST on BBC Three, with coverage also available on the iPlayer to enable those on the move to stream online.

Diamond League Monaco 2022: Schedule, times and start lists

(Times BST)

  • 17:30 Long Jump Men: Marquis Dendy, Mattia Furlani, Erwan Konate, Maykel Masso, Steffin McCarter, Thobias Montler, Jules Pommery, Sreeshankar, Miltiadis Tentoglu

  • 18:20 Pole Vault Women: Marie-Julie Bonnin, Roberta Bruni, Ninon Chapelle, Margot Chevrier, Nina Kennedy, Sandi Morris, Angelica Moser, Lene Onsrud Retzius, Aikaterini Stefanidi, Tina Sutej

  • 18:35 Javelin Throw Women: Yulenmis Aguilar, Kelsey-Lee Barber, Elizabeth Gleadle, Liveta Jasiunaite, Haruka Kitaguchi, Mackenzie Little, Lina Muze, Barbora Spotakova, Kara Winger

  • 18:45 High Jump Men: Mutaz Essa Barshim, JuVaughn Harrison, Yonathan Kapitolnik, Hamish Kerr, Django Lovett, Shelby McEwen, Andriy Protsenko, Gianmarco Tamberi, Donald Thomas, Sanghyeok Woo

  • 19:04 400m Hurdles Women: Rushell Clayton, Ayomide Folorunso, Line Kloster, Janieve Russell, Anna Ryzhykova, Camille Seri, Viktoriya Tkachuk, Gianna Woodruff

  • 19:14 1000m Men: Marco Arop, Bryce Hoppel, Wyclife Kinyamal Kisasy, Emmanuel Kipkurui Korir, Luke McCann, Clayton Murphy, Benjamin Robert, Ferguson Cheruiyot Rotich, Erik Sowinski, Joshua Thompson, Tony Van Diepen, Jake Wightman

  • 19:24 100m Women: Tamara Clark, Shelly-Ann Fraser-Pryce, Shericka Jackson, Aleia Hobbs, Melissa Jefferson, Daryll Neita, Marie-Josee Ta Lou, Twanisha Terry

  • 19:26 Triple Jump Women: Maryna Bekh-Romanchuk, Tori Franklin, Thea Lafond, Patricia Mamona, Keturah Orji, Lyanis Perez Hernandez, Shanieka Ricketts, Yulimar Rojas

  • 19:32 1500m Women: Elise Cranny, Azumawit Embaye, Aurore Fleury, Georgia Griffith, Karline Bjerkeli Grovdal, Jessica Hull, Sinclaire Johnson, Faith Kipyegon, Cory ann McGee, Hirut Meshesha, Winnie Nanyondo, Marta Perez, Gaia Sabbatini, Adelle Tracey, Allie Wilson

  • 19:47 110m Hurdles Men: Trey Cunningham, Damian Czykier, Grant Holloway, Just Kwaou-Mathey, Pascal Martinot-Lagarde, Hansle Parchment, Daniel Roberts, Sasha Zhoya

  • 19:56 800m Women: Olivia Baker, Abbey Caldwell, Kendra Chambers, Natoya Goule, Sage Hurta, Heather MaClean, Halimah Nakaayi, Agnes Raharolahy, Jemma Reekie, Raevyn Rogers

  • 20:06 400m Women: Fiordaliza Cofil, Sokhna Lacoste, Candice McLeod, Stephenie Ann McPherson, Shaunae Miller-Uibo, Gabrielle Thomas, Kaylin Whitney, Sada Williams

  • 20:16 3000m Men: Mounir Akbache, Berihu Aregawi, Telahun Haile Bekele, Bethwell Birgen, Paul Chelimo, Daniel Simiu Ebenyo, Grant Fisher, Hugo Hay, Cornelius Kemboi, William Kincaid, Joe Klecker, Jacob Krop, Domnic Lokinyomo Lobalu, Stewart McSweyn, Thierry Ndikumwenayo, Samuel Tanner

  • 20:33 200m Men: Kenneth Bednarek, Aaron Brown, Joseph Fahnbulleh, Erriyon Knighton, Josephus Lyles, Noah Lyles, Michael Norman, Alexander Ogando

  • 20:44 3000m SC Women: Mekides Abebe, Elizabth Bird, Marwa Boucayani, Amy Cashin, Peruth Chemutai, Jackline Chepkoech, Emma Coburn, Tatiane Raquel Da Silva, Courtney Frerichs, Werkuha Getachew, Daisy Jepkemei, Virginia Nyambura, Irene Sanchez-Escribano, Courtney Wayment, Zerfe Wondemagegn